Żeliwo jak używać

08-02-2023

Sezonowanie patelni żeliwnej:

 1. Przygotowanie: Przed rozpoczęciem procesu sezonowania upewnij się, że patelnia jest czysta. Jeśli jest nowa, umyj ją ciepłą wodą i delikatnie wysusz. Jeśli jest używana, sprawdź, czy nie ma resztek jedzenia, rdzy itp.

 2. Wysuszanie: Wysusz patelnię dokładnie, używając ręcznika papierowego lub miękkiej ściereczki. Upewnij się, że jest całkowicie sucha.

 3. Nakładanie tłuszczu: Zaaplikuj cienką warstwę oleju roślinnego lub niesolonego smalcu na wszystkie powierzchnie patelni, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Niech warstwa oleju będzie równomierna i nie za grubo nałożona.

 4. Pieczenie: Umieść patelnię w piekarniku nagrzanym do około 200°C i piecz przez około godzinę. To pozwoli olejowi wchłonąć się w strukturę żeliwa.

 5. Ochłodzenie: Wyłącz piekarnik i pozostaw patelnię w środku, aż całkowicie ostygnie.

 6. Powtórzenie procesu: W zależności od potrzeb, proces sezonowania można powtórzyć kilka razy, aby uzyskać lepszą warstwę.

Używanie patelni żeliwnej:

 1. Rozgrzewanie: Przed dodaniem jedzenia, dobrze rozgrzej patelnię na średnim ogniu.

 2. Dodawanie tłuszczu: Jeśli danie tego wymaga, dodaj trochę tłuszczu lub oleju, aby zapobiec przywieraniu potraw.

 3. Unikaj potraw kwasowych: Unikaj gotowania potraw kwasowych, takich jak pomidory, które mogą zniszczyć warstwę sezonowania.

 4. Uważaj na zmiany temperatury: Unikaj gwałtownych zmian temperatury, aby uniknąć pęknięć w żeliwie.

 5. Czyszczenie: Po użyciu, pozwól patelni ostygnąć, a następnie wyczyść ją delikatnie wilgotną gąbką lub szczoteczką. Nie używaj detergentów, ponieważ mogą uszkodzić warstwę sezonowania.

 6. Przechowywanie: Przechowuj patelnię w suchym miejscu, aby uniknąć korozji.

Regularne sezonowanie i odpowiednie użytkowanie pozwolą Ci cieszyć się trwałą i skuteczną patelnią żeliwną.