PATELNIA ŻELIWNA 30cm

PATELNIA ŻELIWNA Z DREWNIANĄ RĄCZKĄ

 • Dostępność: Jest Jest  (16 szt.)
 • Cena netto: 97,56 zł 120,00 zł
 • szt.
 • Przelew błyskawiczny (przelewy24.pl), Gotówka (za pobraniem), Przelewy24

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

 • Nasze produkty wykonane są z surowego żeliwa (bez farb lub emalii), co oznacza, że w praktyce są niezniszczalne i pozostaną w Twojej rodzinie na pokolenia! Jedyne niebezpieczeństwo to upadek z bardzo dużej wysokości. Warto wspomnieć, że surowe żeliwo nadaje się w 100% do recyklingu, więc jeśli pęknie to uda się z łatwością przetworzyć je ponownie!

  ŻELIWO NATURALNIE TWORZY WARSTWĘ NON-STICK

  Podczas gotowania w Twojej patelni, samoistnie zachodzi proces zwany sezonowaniem, w trakcie którego na powierzchni żeliwa powstaje naturalna warstwa nieprzywierająca (non-stick). Jest ona wolna od wszelkiej chemii, wieczna i sprawia, że Twoje jedzenie smakuje jeszcze lepiej!

  ŻELIWO OSZCZĘDZA ZASOBY

  Żeliwo długo trzyma ciepło, co oznacza, że potrzebujesz mniej energii, aby ugotować Twój posiłek! Poza tym, czyszczenie żeliwa wymaga mniej wody, mydła i czasu: w większości przypadków wystarczy przetrzeć jego powierzchnię ściereczką/ręcznikiem kuchennym.  GOTOWANIE W ŻELIWIE

  Żeliwo jest wielofunkcyjne i sprawdzi się w większości przepisów. Nadaje się do smażenia, podsmażania, duszenia, pieczenia... Unikaj kwaśnych składników, takich jak: sos pomidorowy, wino, ocet, sok z cytryny. Żeliwnych patelni można używać na wszystkich płytach grzewczych (także na indukcji), w piekarniku, na grillu, nad ogniskiem...

  Kiedy gotujesz w żeliwie, zawsze pamiętaj o użyciu choć odrobiny oleju (lub innego tłuszczu). Zacznij od średniego ognia, a potem zmniejsz ustawienie. Rozgrzej patelnię i olej, dopiero potem włóż do niej jedzenie. Nie zapominaj o tym, że żeliwo mocno się nagrzewa! Nie dotykaj patelni gołymi dłońmi i nie zostawiaj w niej żadnych łyżek/szpatułek/mieszadełek wykonanych z plastiku bez Twojej opieki. Pamiętaj, że żeliwo potrzebuje chwili zanim wykształci na swojej powierzchni warstwę nieprzywierającą (non-stick).  CZYSZCZENIE ŻELIWA

  Czyszczenie żeliwa jest bardzo proste! W większości przypadków wystarczy przetrzeć jego powierzchnię ściereczką/ręcznikiem kuchennym, aby usunąć z niej resztki jedzenia. Pozostały po gotowaniu olej (lub inny tłuszcz) korzystnie wpływa na konserwację żeliwa, dlatego nie ma potrzeby usuwania go po każdym użyciu.

  Jeśli potrzebujesz dokładniejszego czyszczenia, dodaj trochę mydła/płynu do mycia naczyń i zmyj patelnię pod bieżącą wodą. Nie używaj zmywarki. Pamiętaj, aby dokładnie osuszyć żeliwo przed odstawieniem na półkę.  SEZONOWANIE

  Proces sezonowania polega na "zapiekaniu" oleju lub innego tłuszczu na powierzchni żeliwa. Dzieje się on samoistnie podczas zwykłego użytkowania Twojej żeliwnej patelni. Jedyne, co musisz robić to gotować! podczas procesu sezonowania na powierzchni Twojej patelni powstaje naturalna warstwa nieprzywierająca (non-stick) - wolna od wszelkiej chemii i wieczna.  Pytania i odpowiedzi:

  1. Czy produkty tudi studio są olejowane?

  Tak! Produkt, który do Ciebie dociera ma już na sobie jedną warstwę oleju ryżowego. Oznacza to, że od razu po rozpakowaniu przesyłki możesz zacząć gotować w Twojej patelni. Proces sezonowania będzie kontynuowany wraz z Twoim użytkowaniem.

  2. Jak sezonować moją patelnię?

  Jedyne, co musisz robić to gotować! Proces sezonowania następuje samoistnie podczas użytkowania żeliwa.

  3. Jaki jest najlepszy olej do sezonowania?

  Każdy olej lub inny tłuszcz zda egzamin. Podczas produkcji rozpoczynamy proces sezonowania nakładając na Twoją patelnię jedną warstwę oleju ryżowego, ale nie ma takiej potrzeby, aby kontynuować sezonowanie konkretnie tym tłuszczem. Wybór oleju powinien być podyktowany przede wszystkim przepisem, jaki w danej chwili robisz.

  4. Jakiego koloru jest żeliwo?

  Naturalnie żeliwo jest szare. Nasze produkty są olejowane jedną warstwą oleju ryżowego, co nadaje im nieco ciemniejszy odcień. Żeliwo czernieje z czasem i użytkowaniem.

  5. Widzę różne odcienie szarości na mojej nowej patelni. Czy to normalne?

  Tak. To typowe dla surowego żeliwa. Twój produkt z czasem i użytkowaniem będzie czerniał, jednocześnie przykrywając wszelkie nierówności w kolorze.

  6. Przy pierwszym gotowaniu moje jedzenie się ubrudziło. Dlaczego tak się stało?

  Podczas produkcji nakładamy na Twoją patelnię jedną warstwę oleju ryżowego, aby rozpocząć proces sezonowania. Czasami żeliwo nie wchłonie całości nałożonego oleju, a ten naddatek może później podczas pierwszego gotowania przenieść się na Twój posiłek (który mimo nieapetycznego wyglądu nadaje się do spożycia). To jednorazowy problem.

  7. Jedzenie przywiera do mojej patelni. Co robić?

  Pamiętaj, że proces sezonowania wytworzy naturalną warstwę non-stick na żeliwie dopiero po jakimś czasie. W zamian za cierpliwość otrzymasz nieprzywierającą warstwę w 100% wolną od chemii i wieczną! W międzyczasie, spróbuj zwiększyć ilość oleju/tłuszczu w Twojej patelni i unikaj mocno przywierających potraw, takich jak: jajecznica, omlety, naleśniki.

  8. Moja warstwa sezonowania wygląda brzydko. Co jest nie tak?

  Nic! Wygląd pierwszych warstw sezonowania zależy od tego co, jak i gdzie gotujesz. Spodziewamy się, że na początku Twoje sezonowanie będzie nierówne. Gotuj dalej, a szybko zobaczysz poprawę!

  9. Moja patelnia zardzewiała. Co mogę zrobić?

  Kiedy sezonujesz Twój produkt od dłuższego czasu, rdza nie jest zagrożeniem. Jeżeli jednak pojawi się zanim zdążysz porządnie naolejować Twoje żeliwo, nie martw się - da się to naprawić! Najpierw pozbądź się rdzy używając ostrej strony gąbeczki do mycia naczyń. Następnie przemyj patelnię wodą, wysusz dokładnie i nałóż na całą powierzchnię (nie tylko na powierzchnię gotowania, ale na cały produkt) cienką warstwę oleju lub innego tłuszczu. Zapiecz tak przygotowaną patelnię w piekarniku ustawionym na 220°C przez godzinę.